Eşya Kaybolması

Published: Category:GenelWritten by: BeaLzeBuB

Oyun içerisinde en çok karşılaştığımız ve oyuncularımızla aramızda uzun mesaj alışverilerine neden olan bu “eşya kaybolması” sorunsalına değinmek istiyorum.

 

Sistem veya sunucu hatasından kaynaklanarak bir eşya asla ama asla kaybolmaz, yok olmaz. Mutlaka oyuncunun unuttuğu, es geçtiği yada eksik oyun bilgisinden kaynaklı bir durum vardır ve eşyası o yüzden gitmiştir. Eğer eşyalarınız durup dururken kayboluyor olsaydı, oyunda bulunan yüzbinlerce item sürekli kaybolur, bizler de gece gündüz o itemlerin nere kaybolduğunu bulmaya çalışırdık.

 

Özellikle Ultima Online oynamayı bir süre bırakmış, sonra yeniden başlamış oyuncular bu gibi yanılgılara çok düşüyorlar. Böyle bir şikayetle bize geldikleri zaman, hatrı sayılır bir mesaimizi, aslında eşyanın yok olmadığını, hangi sebeple nereye gittiğini bulmak ve onu oyuncuya açıklamak için harcıyoruz. Bu bazen 15 dakika bazen 1 saat sürebiliyor.

Bu makale ile birlikte bu tip sorunlara hazır cevap niteliğinde bir kaynak oluşturuyoruz.

 

Yıllardır karşılaştığımız bu gibi durumlarda neler deneyimlemişiz isterseniz bir bakalım :

En çok düşülen hatalar

– Eşyam insureliydi, bankada param da vardı. Mümkün değil insureden çıkmış olması. Insureli olarak öldüm ve insureli olarak cesedimden aldılar. / veya / Insureli eşyamı çantamdan çaldılar.

Yaygın sebep 1 : 1-2 yada save dosyası incelenir, oyuncunun eski save dosyasındaki eşyası bulunur ve insuresiz olduğu görülür. Eşyayı insure ederken belki çift tıklamış olabilir yada o eşya yerine başka eşyayı insure etmiş olabilir. Bu gibi durumlarla oldukça fazla karşılaşılır.

Yaygın sebep 2 : Oyuncu kendisine tıklayarak “auto renew insurance” seçeneğini kapatmış, dolayısıyla 2. ölüşünde eşyası/eşyaları cesedine düşmüş.

Yaygın sebep 3 : Kullandığı makro, ekranda hatalı yerlere tıklamış ve mouseun denk geldiği rasgele bir yeri işaretlemiş, işaretlenen alanda bulunan eşyanın insure’u iptal edilmiş.

 

Evdeki eşyam kayboldu. Eve sabitlediğim eşya yok oldu. Evdeki kutudaki eşya yok oldu.

Yaygın Sebep 1 : Eşyanın sabitlendiği sanılmış ama sabitlenmemiş olabilir.

Yaygın Sebep 2 : Zaten sabit olan eşya yer değiştirmek için sabitliği kaldırıldığı sırada yok olmuş ise ve ev public ise pusuya yatmış bir hırsızın gazabına uğranılmış olabilir.

Yaygın Sebep 3 : Eşya zaten oradan alınmış ve alındığı unutulmuş. Evet bunu da yaşadık. Kutudaki eşyasını 4-5 gün önce başkasıyla trade etmiş karşılığında başka şeyler almış kişilerin panik halde bize ulaştıklarını gördük.

Yaygın Sebep 4 : Eve/kutuya access yetkisi olan bir karakter tarafından alınmış olabilir.

Yaygın Sebep 5 : Ev dizayn edilmiş ve eşya tabelaya kaldırılmış olabilir. Tabeladan geri alınabilir.

Yaygın Sebep 6 : Eşyayı elindeyken gate’den geçmeye çalışmış, o sırada client çökmüş ve eşyayı yere bırakmış olabilir. Bunu da çok defa gördük.

 

[serial komutu ile önemli eşyalarınızın seriallerini bir yere kaydedin. Bir gün benzer bir durumla karşılaştığınızda seriali olan eşyaların takibini yabiliriz. Seriali olmayan eşyaların takibi için malesef destek verememekteyiz.

 

İyi oyunlar dileriz.

 

Views:   153